ג'וינט ישראל - מעברים בזקנה 17-05-17 ג'וינט ישראל - מעברים בזקנה 17-05-17 תפריט

מושב ראשון - זקנה, בדידות ומה שביניהן
המושב מתקיים בשיתוף המוסד לביטוח לאומי - הקרן למפעלים מיוחדים ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים - השירות לאזרחים ותיקים

"בדידות היא לא הבקשה לשקט, היא השקט עצמו"
הרצאתו של פרופ' עמי רוקח, פסיכולוג המתמחה בטיפול ובמחקר בבדידות, בזוגיות ובמיניות, תפתח את המושב שיעסוק בתופעת הבדידות בקרב זקנים. ההרצאה תתמקד ב"הוצאתה של הבדידות מהארון" ובפריצת חומת הסטיגמה. בנוסף תבחן שאלות כגון, מהי "בדידות" ומה בינה לבין "לבדיות"? מהן הדרכים לזיהוי זקנים בודדים? האם אפשר להימנע מבדידות וכיצד ניתן להתמודד איתה?

לאחר ההרצאה יתקיים פאנל בהשתתפות אנשי מקצוע המפעילים תכניות במסגרת "המיזם להפחתה והתמודדות עם תחושות של בדידות זקנים" הפועל בימים אלו ברחבי הארץ ומשותף לקרן למפעלים מיוחדים של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים - השירות לאזרחים ותיקים וג'וינט ישראל – אשל.

 

מושב שני - העולם העתידי: הזדמנויות לזקנים במעברי פנאי ועבודה
המושב מתקיים בשיתוף המשרד לשוויון חברתי

המושב ייפתח בהרצאה חדשנית של גב' נירית כהן, דירקטורית בחברת אינטל העולמית, על עולם העבודה העתידי, ובמסגרתה נצא אל מחוץ לגבולות הזמן והמקום כדי להתבונן בשינויים העוברים על עולמנו ועל המגמות בתחומי הטכנולוגיה, הדמוגרפיה והסביבה הפיזית. נבדוק איך כל אלה משנים את הדרך שבה אנחנו חיים, מתקשרים ועובדים. נבחן את ההשלכות על ארגונים, ועל צורות ההעסקה השונות ונתמקד בהזדמנויות ששינויים אלו מזמנים עבור מבוגרים וזקנים בהיבטי עבודה ופנאי.
לאחר ההרצאה נשמע התייחסויות של אנשי מקצוע מדיסציפלינות שונות: דר' שלי נורדהיים, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, גב' דיקלה הרוניאן, סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת הולנדיה , גב' רחלי גזית, מנהלת עמותת הוותיק גליל מערבי, מר מומו מהדב, מנכ"ל מעלה לאחריות תאגידית, וגב' יונת יהושפט, "מינגה" - הזירה לעסקים חברתיים.


 

מושב שלישי - מחוללים מסוגלות תפקודית
המושב מתקיים בשיתוף משרד הבריאות

המושב עוסק בנושא "הגישה המאפשרת חזרה למסוגלות תפקודית" (Renablement)  וייפתח בהרצאתה של ד"ר מדלן הקני. ההרצאה תתמקד בעיצוב ואופטימיזציה של טיפול בתנועה במטרה לשפר ניידות, קוגניציה ואיכות חיים בקרב אנשים מבוגרים עם הפרעות תנועה. מחול יכול לשמש כטיפול משלים לטיפול התרופתי או לניתוחים במצבים כמו מחלת פרקינסון הודות להשפעתו החיובית על ביצועים מוטוריים, חברתיים וקוגניטיביים. ריקוד בזוגות הוא מערכת מתוחכמת, אך נגישה, של תקשורת דרך חוש המגע.
לאחר ההרצאה אשר תבחן ותדגים ההזדמנויות לריפוי משמעותי בטכניקות אלה, תתקיים התנסות בשיטה ע"י הפיזיותרפיסטית יוליה גמרמן והמורה לריקוד ריטה בינדר אלימך המובילות את תוכנית "רוקדים את החיים" ויתקיימו דיונים בגישת "קפה עולמי" במטרה לבחון דרכים מעשיות לשילוב "הגישה המאפשרת חזרה למסוגלות תפקודית" במרחבים ובשירותים בהם שוהים אנשים זקנים החיים עם ירידה תפקודית.

 

מושב רביעי - מעברים בזקנה בקולנוע
המושב בהנחיית מר טוביה מנדלסון

המושב יציג את נקודת המבט האישית של האדם הפורש לגמלאות והדרך בה היא משתקפת בעולם הסרטים. במסגרת המושב יוקרנו שני סרטים קצרים: סרטו של חורחה גורביץ' בימאי, צלם, מפיק, תסריטאי ומורה בכיר לקולנוע -"רציתי שיהיה כמו פעם", דרמה שהופקה על ידי אשל, ובמרכזה בת העוברת לגור עם בן זוגה אחרי שנים שבהם התגוררה עם אמה המזדקנת. הזעזוע שהמעבר גורם למערכת היחסים המשפחתית משליך על חיי כול הדמויות. הסרט השני הינו "בית שלישי" של היוצר יאיר פרידמן, אשר הופק במסגרת התכנית "צעירים יוצרים זקנה בסרטים". הסרט בו משתתף גם השחקן עזרא דגן,מתאר את הציפייה של זקן המתגורר בבית אבות לכך שבתו העוברת להתגורר בחו"ל תיקח אותו איתה. שני הסרטים מבטאים היטב מגוון רחב של סוגיות מרכזיות בזקנה: התמודדות עם בבדידות, בני משפחה מטפלים, יחסים בין דוריים וירידה תפקודית. לאחר הקרנת הסרטים יתקיים דיון בשיתוף הקהל עם חורחה גורביץ', עזרא דגן ויאיר פרידמן