ג'וינט ישראל - מעברים בזקנה 17-05-17 ג'וינט ישראל - מעברים בזקנה 17-05-17 תפריט

פרס גליקמן לשנת 2017

פרס גליקמן בסכום כולל של $25,000 מחולק על ידי משפחת גליקמן מסן דיאגו - קליפורניה, הפועלת שנים רבות לקידום ולעידוד המצוינות בטיפול בזקן במוסד ובקהילה באמצעות נציגה בארץ,ד"ר צבי פיין. הפרס ניתן לעובדים או גופים המפעילים שירותים לאוכלוסייה המבוגרת בקהילה או במוסד, בקרב הזקנים או בני משפחותיהם ובקרב אנשי מקצוע או סטודנטים העוסקים בתחום.

     
JosephChickie "Glickman


על פי החלטת וועדת הפרס הזוכים לשנת 2017 הם:

הזוכה במקום הראשון: בית האבות של העדה היהודית הספרדית

בית האבות של העדה היהודית הספרדית בית אברהם הינו מרכז רפואי גריאטרי של העדה היהודית הספרדית חיפה, עמותה הפועלת בעיר משנת 1882. בית האבות מציע מגוון שירותים ופעילויות לרווחת הזקנים בחיפה והסביבה וכולל 11 מחלקות המותאמות למצבי התפקוד השונים של הדיירים ולצורכיהם המיוחדים ומרכז יום.
בבית האבות פועל משנת הלימודים תשס"ה הפרויקט האוניברסיטאי למחקר ולמידה בשיתוף עם בית הספר לעבודה סוציאלית והפקולטה ללימודי רווחה ובריאות באוניברסיטת חיפה והוא חלוץ אשכולות הדיור בישראל, מגורים מעודדי עצמאות לזקנים ברמות תפקוד שונות בהשראת מודל ה  greenhouse האמריקאי.
בית האבות זוכה בפרס על התכנית "חיפה שלי - זיכרונות העבר נשמרים לעתיד" שהינו מיזם משותף לבית האבות ולארכיון חיפה הכולל פעילויות לדיירי בית האבות המדגישות את הקשר בין בית האבות לקהילה, מסייעות בחיזוק הקשר הבין דורי ופועלות לשיתוף ולתיעוד זיכרונות
החיים של הדיירים.

 

הזוכה במקום השני: העמותה למען הקשיש בשפרעם

העמותה הוקמה בשנת 1989 במטרה לפתח שירותים לזקני היישוב, ומספקת כיום מענה לכאלף זקנים. בהנהלת העמותה מכהנים נציגים משלוש העדות: נוצרים, דרוזים ומוסלמים, והיא פועלת בהרמוניה ובשיתוף פעולה עם מוסדות וגורמים שונים בשפרעם והסביבה.
שירותי העמותה כוללים בין היתר: מרכז יום בו חברים 120 איש, שתי קהילות תומכות המספקות סל שירותים לכ- 600 זקנים, מועדונים חברתיים ושרות טיפולי בית לאחרונה הרחיבה העמותה את שירותיה, והיא מספקת מענים גם לבני המשפחה המדווחים על שביעות הרצון רבה מהשירותים.
העמותה זוכה בפרס על תכנית "העצמה לנשים" המספקת רצף של שירותים בקהילה המלווים את הנשים במעברים השונים מגיל טרום זקנה ועד הזקנה המתקדמת באמצעות מגוון תכניות המעניקות תמיכה, עידוד, הקניית כלים ומיומנויות.


הזוכה במקום השלישי: עמותת עמדא

העמותה נוסדה בשנת 1988 על-ידי בני משפחה של נפגעי אלצהיימר ומנוהלת על-ידי ועד מנהל ולצדו פועלת מועצה מדעית אשר חבריה הם אנשי מקצוע בתחומי הרפואה, הסיעוד והמשפט. העמותה פועלת לפיתוח מערך שירותים תומך לחולים ולמשפחותיהם ולקידום המחקר בנושא.
בנוסף עוסקת בהסברה על אודות המחלה, במתן מידע על זכויות החולה ובני משפחתו ובהשפעה על מקבלי ההחלטות להרחבת סל השירותים. עמותת עמדא זוכה בפרס גליקמן על התכנית "טיפול במוסיקה מותאמת אישית לזקנים ולחולי אלצהיימר".
בעשורים האחרונים החלו להצטבר מחקרים המלמדים שלהאזנה למוסיקה מותאמת אישית יש תרומה ייחודית ומשמעותית לחולי האלצהיימר. העמותה יזמה תכנית ארצית של יצירת אלבום מוסיקאלי מותאם אישית לחולים אשר כולל שירים אהובים ומוכרים מחייו ונגיש להאזנה באמצעות נגן mp3 במהלך שעות היום ומשמש את הצוות והמטפלים העיקריים בהתקשרותם עם החולים.


תעודת הוקרה מיוחדת מוענקת לעמותת "עמך" לציון 30 שנות פעילות.

הוועדה מבקשת לציין את המומחיות, המצוינות והחדשנות של עמותת עמך, אשר ידעה לאורך שלושה עשורים לפתח ולהנגיש רצף שירותים ייחודי וכוללני לניצולי השואה, לבני משפחותיהם ולדורות ההמשך, וכן לאנשי מקצוע ולצוותים סמך - מקצועיים. שירותים אלו כוללים טיפול נפשי במרכזי עמך ובבתיהם של ניצולים מרותקים, מועדונים טיפוליים-שיקומיים, תיעוד סיפורי חיים, ביקורי בית של מתנדבים, פעילות בין-דורית וקהילתית ענפה וכן הכשרות לצוותים.
לאורך השנים הצליחה עמותת עמך לזהות את השינויים בצורכיהם הנפשיים והחברתיים של הניצולים ולסייע להם במעברים בשלבי החיים השונים ובמצבים משתנים במציאות הישראלית. גם כיום, כאשר ממוצע הגילאים של הניצולים הוא 86, ורבים מהם מתמודדים עם אתגרי הזקנה המאוחרת בנוסף לטראומות השואה, עמך ממשיכה לפתח שירותים ולהוות מענה מרכזי ומוביל לניצולי השואה בישראל.על החתום, חברי ועדת הפרס:
יו"ר הוועדה - גב' ג'ני ברודצקי, מאיירס-ג'וינט - מכון ברוקדייל
גב' אורית שחר, ג'וינט ישראל - אשל
גב' אורנה בר, המוסד לביטוח לאומי
גב' אירה גלוזמן, משרד הבריאות
מר דני בן שטרית, עמותת עידן הזהב - ירושלים
גב' ורד שחם, משרד הרווחה והשירותים החברתיים

גב' רחלי פולק, המשרד לשוויון חברתי
גב' חני רוזה, ג'וינט ישראל – אשל

גב' יעל ליידן ואן אמסטל, ג'וינט ישראל
גב' רינת צפדיה, ג'וינט ישראל – אשל